W tym roku, w szkołach ponadpodstawowych spotkają się dwa roczniki kandydatów (absolwenci gimnazjów i absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych).
W Gliwicach wszystkie szkoły prowadzące rekrutację do oddziałów po szkole gimnazjalnej i podstawowej, są przygotowane na "podwójny nabór". Szkoły ponadpodstawowe (tzw. "średnie" - z oddziałami ponadgimnazjalnymi), będą otwierały oddziały o liczebności uczniów podobnej jak w latach poprzednich - przepełnienie w tych oddziałach w Gliwicach nie grozi.
W dotychczasowych zespołach szkół ogólnokształcących (Liceum + gimnazjum) miejsce dotychczasowych oddziałów gimnazjalnych zajmą dodatkowe oddziały liceum czteroletniego. Natomiast w istniejących zespołach szkół zawodowych, dodatkowych kilka oddziałów nie będzie stanowiło żadnego problemu. Żadnej szkole nie grozi tzw. dwuzmianowość.
Na obecnym etapie trudno szacować zainteresowanie (w szczególności do konkretnych szkół i oddziałów); można jedynie mówić o sumarycznej grupie absolwentów i sumarycznej liczbie miejsc przygotowanych przez organ prowadzący dla kandydatów. W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Gliwice przygotowano około 1650 miejsc dla około 1370 absolwentów gliwickich szkół gimnazjalnych i około 1690 miejsc dla około 1530 absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych. Wolne - nadmiarowe w stosunku do liczby absolwentów - miejsca, są przygotowane dla kandydatów z poza miasta Gliwice, np. z powiatu gliwickiego.
Każdy kandydat (absolwent gimnazjum i ośmioletniej szkoły podstawowej) może starać się o przyjęcie do trzech szkół. W Gliwicach - podobnie jak w latach ubiegłych - rekrutacja wspomagana będzie przez system elektroniczny: kandydaci zostaną w najbliższym czasie w szkołach przygotowani do samodzielnego logowania i przygotowania wniosku o przyjęcie do wybranej szkoły.
Terminy rekrutacji oraz składania dokumentów określa wydana już Decyzja Śląskiego Kuratora Oświaty.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rusza 13 maja 2019 roku. W każdej szkole ponadpodstawowej (tablica informacyjna i strona internetowa) kandydat i jego rodzic znajdzie między innymi informację o otwieranych oddziałach oraz obowiązkowych zajęciach edukacyjnych (z których oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły, będą brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym) oraz ważnych dla kandydata terminach przeprowadzania sprawdzianu uzdolnień kierunkowych i prób sprawności fizycznej.
Inne szczegółowe informacje związane z rekrutacją można znaleźć na stronie MEN.