"Pantery" - zespół taneczny Młodzieżowego Domu Kultury w GliwicachNa festynie MDKSzare początki pracy zespołu      "Pantery", zespół taneczny Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach obchodzi w tym roku swoje piętnastolecie. Nie sposób mówić o "Panterach" bez wcześniejszego rozpisywania się o Grażynie Pilichowicz, która jest nie tylko założycielem i kierownikiem zespołu, ale jego choreografem, spiritus movens. Od zawsze uśmiechnięta, energiczna, pałająca pomysłami, ogólnie tętniąca życiem, a nade wszystko rozkochana w swoich roztańczonych "Panterach". Można śmiało powiedzieć, że entuzjazm Grażyny Pilichowicz do prowadzenia grupy sięgał zenitu zarówno 15 lat temu jak i dzisiaj. Pasja bez cienia pesymizmu, a przy tym pedagog pełen ciepła i wyrozumiałości. Dla swoich wychowanek proponuje taniec, który można porównać do jej osobowości - energiczny, widowiskowy, nowoczesny, wykonywany przy najświeższych przebojach muzycznych. Ucieka od klasyki, bo obrała sobie za cel taniec nowoczesny, disco, sportowy. Dla najmłodszych uczestniczek proponuje malownicze inscenizacje taneczne, w barwnym kostiumie i z rekwizytem w ręku. Jak jest już mowa o barwie i malowniczości to warto podkreślić, że "Pantery" od 15 lat mienią się kolorami tęczy. Kostium u Grażyny Pilichowicz jest punktem wyjścia do dalszej pracy, to właśnie on stanowi początek wizualnego wrażenia. Później przychodzi dziecięcy, rozbrajający uśmiech a następnie dominujący i widowiskowy ruch, który to wrażenie potęguje, nastraja optymistycznie, sprawia, że widz "Pantery" zapamiętuje. Układy taneczne Grażyna Pilichowicz dobiera do możliwości fizycznych dziecięcego ciała. Nie wymusza, ale motywuje, dodaje często zakompleksionym dziewczynkom wiary w siebie. Często bywało kolorowo - także na próbachUczy gracji, poczucia rytmu, odwagi. Każda "Panterka" - bez wyjątku - nawet ta, która trochę nie nadąża za zespołem jest urocza i potrzebna.
     Układy taneczne Grażyny Pilichowicz od 15 lat noszą radosne tytuły ("Przygoda na statku", "Jak dobrze jest rano wstać", "Kolorowy aplauz" itp.), są opowieściami z puentą i pięknym zakończeniem. To co znamienne dla Grażyny Pilichowicz to połączenie nauki tańca i rytmu ze świetną zabawą. I w tym tkwi jej sukces, który sprawia, że z roku na rok zespół staje się coraz liczniejszy.
     Gliwice znają ją doskonale, bo przecież "Panter" wszędzie pełno - w przedszkolach, domach dziecka, szkołach, na akcjach charytatywnych, na gliwickich estradach podczas Wiosny Gliwickiej oraz podczas innych miejskich imprez.
     "Pantery" uczestniczą także w wielu festiwalach tańca w regionie i Polsce. Mają na swoim koncie wyróżnienia na szczeblu rejonowym i wojewódzkim. Dyplomy, które są świadectwem odnoszonych sukcesów upiększają ścianę sali tanecznej MDK.