Ta strona internetowa używa ciasteczek.
Kronika

Autor: TS, ZK, MRXVII Wojewódzkie Prezentacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży

Protokół jury - Dzień Muzyki (kliknij, aby pobrać, format *.pdf)

Protokół jury - Dzień Tańca (kliknij, aby pobrać, format *.pdf)

Już po raz siedemnasty Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach jest organizatorem Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych, które składają się z trzech dni festiwalowych: Dnia Muzyki, Dnia Tańca i Koncertu Galowego.

W konkursie uczestniczą młodzi tancerze, muzycy i wokaliści reprezentujący: przedszkola, szkoły, domy kultury, ogniska pracy pozaszkolnej całego województwa śląskiego. W konkursie biorą też udział uczestnicy zgłaszający się indywidualnie.

Nagrodą GRAND PRIX jest statuetka "JAŚKA", która stała się symbolem Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych od pierwszej ich edycji.

W 2014 roku nagrodę tą zdobyła Sylwia Lipka, która potwierdziła swój kunszt wokalny zdobywając później I miejsce w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W tym roku podczas Dnia Muzyki rywalizowało 90 wykonawców, solistów i zespołów w trzech kategoriach wiekowych: 5- 8, 9-12 i 13 -19 lat. W sumie w tym dniu na scenie wystąpiło 320 wykonawców.

Tak jak co roku, występujących oceniało niezależne jury, które w tym roku obradowało w składzie: Anna Pieszka- wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Oskar Jasiński - wokalista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Ronald Tuczykont - muzyk jazzowy, kontrabasista i gitarzysta basowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, przewodniczący jury.

Dzień Muzyki odbył się dnia 25 marca w Sali widowiskowej MDK w Bojkowie.

Przesłuchania trwały od godziny 10.00 do 19.00, a następnie jurorzy musieli wybrać laureatów w poszczególnych kategoriach. Obrady zakończyły się około godziny 21.00.

Dzień Tańca odbył się 09.04.2015: w pięknych kostiumach, kolorowych i różnorodnych strojach stosownych do prezentowanego repertuaru 620 młodych tancerek i tancerzy zaprezentowało się na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Jurorami tego dnia były specjalistki od tańca i choreografii, znane w środowisku tanecznym całego Śląska: Agnieszka Kubaczka - nauczyciel tańca i choreograf, Iwona Tchórzewska - tancerka, choreograf, uczestniczka warsztatów w Barcelonie podczas III edycji YOU CAN DANCE oraz Iwona Grocholska - tancerka, pedagog choreograf, solistka baletu GTM, przewodnicząca jury.

Koncert Galowy XVII Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych to prezentacja wybranych laureatów Dnia Muzyki i Dnia Tańca. W tym dniu na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego prezentują swoje talenty młodzi tancerze, muzycy i wokaliści wybrani z pośród licznego grona laureatów.

Na scenie teatru pięknie zaprezentowali się najmłodsi i starsi uczestnicy konkursu. Wspaniałe kolorowe stroje, dynamiczna a czasem nastrojowa muzyka, kolorowe lub pastelowe światła oraz ciekawe wykonania tańców i piosenek to wszystko sprawiło, że Koncert Galowy XVII Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych był bardzo ciekawym i pięknym widowiskiem.

Na scenie zaprezentowało się aż 160 wykonawców. Wszystkie występy nagrodzone były gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności.

Anna Buczkowska z Katowic otrzymała Nagrodę Dyrektora MDK czyli 30 godzin pracy w Edukacyjnym Studio Nagrań. To nagroda na pewno pomoże tej młodej i utalentowanej wokalistce.

Decyzją jurorów główną nagrodę czyli statuetkę "Jaśka" otrzymała wokalistka Justyna Kwaśniok reprezentująca VII LO w Gliwicach.

Justyna startowała w WPA już wielokrotnie i zawsze zajmowała czołowe miejsca. Tym razem sięgnęła po najwyższą nagrodę.

Nagrodę wręczył Pan Mariusz Kucharz Naczelnik Wydziału Edukacji UM Gliwice.

Wojewódzkie Prezentacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży to impreza gromadząca z roku na rok coraz większą liczbę uczestników. Pozwala nam poznać młode utalentowane osoby i umożliwić im występ na prawdziwej profesjonalnej scenie. Dla wielu z nich jest to pierwszy krok do artystycznej kariery jak to miało miejsce w przypadku zeszłorocznej zdobywczyni Grand Prix, Sylwii Marii Lipki.
Zobacz zdjęcia z imprezy


   Powrót do listy roczników
   Powrót na górę strony