Ta strona internetowa używa ciasteczek.
Kronika

Autor: Beata Stradowska

     8 grudnia 2008r. w Starej Kotłowni MDK odbyła się kolejna edycja "Wierszowania" skupiona tematycznie "Wokół Herberta". Ta mająca już kilkuletnią tradycję impreza od lat przyciąga wrażliwych na słowo młodych ludzi, którzy nie boją się zmierzyć z tym, co niewypowiedziane i na scenie przedstawiają swoje interpretacje wybranych utworów poetyckich lub prozatorskich. W Wierszowaniu wzięło udział kilkunastu miłośników poezji z gliwickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zostali oni ocenieni i docenieni przez jury w składzie: Agnieszka Jabłońska - absolwentka Studium Aktorskiego Play Doroty Pomykały, Beata Stradowska (polonistka i instruktor teatralny) i Maciej Wizner (aktor Teatru Śląskiego).

Zobacz galerię zdjęć z imprezy!!!

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

Edyta Zientara - GRAND PRIX,
Łukasz Chrobok- TALENT WIERSZOWANIA,
Damian Rak - TALENT WIERSZOWANIA,
Patryk Przydalski - TALENT INTERPRETACJI,
Anna Sadowska - TALENT WYWIEDZIONE ZE SŁOWA,
Paweł Rzepka - TALENT POSZUKIWANIA,
Natalia Miśkiewicz - WYRÓŻNIENIE,
Marta Grabowska - TALENT PUBLICZNOŚCI.

      Według jury poziom przygotowania uczestników był dobry, a młodzież nie boi się trudnych tekstów, rozumie je i dobrze interpretuje, co jest także niewątpliwą zasługą ich nauczycieli, nie tylko polonistów.
     "Wierszowanie wokół Herberta" było swoistą prapremierą Starej Kotłowni (nowopowstałej sali teatralnej - jak sama nazwa wskazuje - dawnej kotłowni przystosowanej teraz do występów teatralnych, której atmosfera, artystyczna tym razem, była równie gorąca jak przed laty, a wszystko to dzięki młodości i miłości do poezji.)
     Po konkursie uczestnicy wzięli udział w warsztatach interpretacyjnych - pracy z tekstem "Jonasz" Z. Herberta pod kierunkiem mgr Marii Grażyny Szepe - polonistki, doradcy metodycznego języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Warsztaty te w połączeniu z wykładem ukazały uczestnikom sposób czytania Herberta i wyznaczniki jego poezji, co pogłębiło kontakt z tym, nienależącym do najłatwiejszych, twórcą.

Beata Stradowska


   Powrót do listy roczników
   Powrót na górę strony