Ta strona internetowa używa ciasteczek.
Kronika

Autor: pp

"Czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał…"

Audycje umuzykalniające Filharmonii Śląskiej

        30 września 2008r. w auli Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Barlickiego 3 oraz w Sali widowiskowej MDK w Bojkowie odbyły się 4 sponsorowane przez Miasto Gliwice koncerty – audycje szkolne i przedszkolne Filharmonii Śląskiej. Wzięło w nich udział około 450 dzieci z pięciu gliwickich szkół podstawowych (SP 8 z Bojkowa, SP 9, SP 23, SP 28 i Szkoła Społeczna) i pięciu przedszkoli miejskich (PM 2, PM 4, PM 18, PM 21, dołączy jeszcze PM 23).

         Audycja poświęcona była wprowadzeniu do zagadnień związanych z koncertami muzycznymi : kto komponuje muzykę, jak zapisujemy dźwięki, jakie znamy instrumenty muzyczne, w jaki sposób uzyskuje się dźwięki wysokie, niskie itp. Dzieci nauczyły się witać i nagradzać artystów brawami, próbowały wysilać swoją wyobraźnię, aby zobaczyć pod wpływem muzyki beztroskiego, wesołego szczygła (Antonio Vivaldi: Szczygieł ) czy trole W grocie króla gór norweskiego kompozytora Edwarda Griega, zwanego Chopinem Północy. Młodzi słuchacze mieli za zadanie odgadnąć, czy bohaterowi udało się uciec przed trolami czy też nie - przeważyła jednak koncepcja drastyczna, co wynika pewnie z charakteru programów telewizyjnych i gier komputerowych przeznaczonych dla dzieci.

         Podczas audycji wykonywano utwory na trzech instrumentach: flecie poprzecznym, skrzypcach i pianinie. Dzieci miały okazję wysłuchać muzyki z przeróżnych części świata (Polska, Rosja, Francja, Rumunia) i poznać ich tańce narodowe. Dowiedziały się również jak np. ubierano się w czasach Ludwika IV, który organizował wielkie bale. Jak zwykle najbardziej spontaniczne były przedszkolaki: wyrwały się na scenę, żeby zatańczyć menueta.

         - Dzieci były zachwycone koncertem. Na pytanie, co najbardziej im się podobało, najczęściej wymieniały skrzypce i flet. Mimo że są to przedszkolaki, zapamiętały Taniec piskląt w skorupkach, Szczygła i Manueta - mówi Iwona Kobeszko-Nowak, nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 21.

         Audycję opracowała i prowadziła pani Jolanta Schmidt z Filharmonii Śląskiej.

Beata Stradowska


   Powrót do listy roczników
   Powrót na górę strony