Ta strona internetowa używa ciasteczek.
Koła zainteresowań

<< Powrót do listy sekcji

Teatr Magazyn
Godziny i miejsca zajęć
Teatr Magazyn - zajęcia teatralne, sceniczne
Dzień Godziny Miejsce
Poniedziałek, gr. I
szk. gimn. i ponadgimn.
16:00- 19:00 MDK, ul. Barlickiego 3,
Teatr Stara Kotłownia, s. 01
Środa, gr. II
SP (kl. IV - VI)


16:00 - 19:00


MDK, ul. Barlickiego 3,
Teatr Stara Kotłownia, s. 01


InstruktorAleksander Smoliński

Teatr Magazyn to teatr z historią, jego opiekunem, reżyserem, scenografem od ponad 25. lat jest Aleksander Smoliński. Siedzibą teatru jest powstała z gruzowiska „Stara Kotłownia” w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3, teraz piękne, kameralne miejsce „z klimatem” dla prezentacji aktorskich gliwickich młodych „Talentów”, których nie tylko wyszukujemy ale również je rozdajemy podczas turniejów poetyckich „Wierszowanie”. Teatr jest również organizatorem cyklicznych spotkań poetycko-muzycznych „Półnutą, Półgłosem”, koncertów a przede wszystkim spektakli i widowisk scenicznych.
Teatr Magazyn to taki skład, magazyn osobliwości ludzi niezwykłych, wrażliwych, utalentowanych, twórczych. Sięgamy po nich, kształtujemy, formujemy i stawiamy na scenie by świeciły swoim blaskiem i urzekały pięknem, by zachwycało. Tworzymy obrazy sceniczne, w których chętnie i z upodobaniem przeglądają się nasi stali i ulubieni Widzowie.Zobacz więcej
Program pracy zespołu teatralnego i warsztatów aktorskich - Teatr Magazyn - 2017/18

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Nabór uczestników do koła, testy kompetencyjne. Przegląd repertuaru własnego i w bibliotekach. Pogadanki nt. bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie Placówki i w pracowni teatralnej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń pożarowych oraz instalacji elektrycznych. Pogadanki nt. bezpiecznego powrotu młodzieży z zajęć do domu.

EDUKACJA TEATRALNA

Teatr odbiciem prawdy o człowieku i jego życiu w różnych epokach. Spektakle teatralne oraz teatr telewizji - jak oglądać, co i jak oceniać. Rozmowy na temat oglądanych spektakli.

KULTURA ŻYWEGO SŁOWA

Głos - mowa - umiejętność posługiwania się. Barwa -siła -intonacja. Emisja głosu -głoski -spółgłoski -samogłoski. Wyrazy ze spółgłoskami - bliskobrzmiącymi - tempo - wdech - wydech, pauza myślowa - logiczna - rola pauzy w mowie potocznej i scenicznej. Związek tekstu mówionego z gestem: ciała, głowy, rąk i nóg. Prawidłowe operowanie oddechem - kultura słowa na co dzień. Intonacja słowa mówionego korespondująca z rodzajem tekstu. Wymowa spółgłosek dźwięcznych i bezdźwięcznych.

ĆWICZENIA WARSZTATOWE

Umiejętność i sposoby pracy nad tekstem poetyckim i prozatorskim. Prawidłowa analiza dowolnego tekstu, treść, walory intelektualne, moralne, artystyczne. Dobieranie treści tekstów do barwy głosu, siły, emisji, możliwości interpretacyjnych. Mówienie tekstów od siebie, na siebie, do widza, do partnera na scenie. Gra aktorska na drugim planie -umiejętność słuchania partnera. Ćwiczenia emisyjne na pojemność powietrza w płucach - prawidłowa gospodarka zapasem powietrza. Tekst na jednym wydechu. Uzupełnienie zapasu powietrza w trakcie mówienia tekstu. Ustawienie głosu na przeponie.
Umiejętność uczenia się tekstów prozy, poezji na pamięć - korzystanie z pomocy suflera, etiudy teatralne na zadane tematy - monologi - wspomnienia z różnych przeżyć i scen sytuacyjnych - improwizacja.
Układanie tekstów własnych - wymyślanie postaci: pozytywnych, negatywnych, śmiesznych, tragicznych, wymyślanie bajek, sposoby wyrazu słownego i niuanse interpretacyjne. Animowanie tekstu kukiełką - rodzaje kukieł. Sposoby prowadzenia lalki na scenie. Mówienie tekstów z lalką.
Pojęcie scenografii jako malarskiej wizji grającej fabuły.
Pojęcie planu sceny. Scenografia klasyczna i umowna. Rola barwy w scenografii. Scenografia statyczna i dynamiczna.
Ćwiczenia ruchowe, wyprowadzenie gestu, ruch sceniczny, stop klatka, mimika twarzy.

ZAJĘCIA REPERTUAROWE

Sporządzanie montażu z jednego utworu. Personifikacja utworów scenicznych. Podział tekstów na role. Tworzenie montaży z wybranej poezji tworząc całość tematyczną. Układanie tekstów kabaretowych i scen sytuacyjnych w interpretacji młodzieży. Umiejętność poszukiwania i wyboru właściwego tekstu.

TECHNIKA SCENICZNA

Oświetlenie sceny; urządzenia sterujące oświetleniem; barwy Oświetlenie sceniczne; światła, reflektory; barwne klisze, barwy ciepłe, zimne, mieszanie barw; budowanie nastroju za pomocą światła; efekty oświetleniowe; Nagłośnienie sceny; urządzenia odtwarzające dźwięk, rodzaje; sterowanie dźwiękiem, tablica sterownicza; współpraca z akustykiem; Dawne i współczesne środki przekazu; komputer, projektory, rzutniki; wykorzystanie różnych możliwości i charakterystyk urządzeń w widowiskach scenicznych.

ZADANIA

Udział uzdolnionej młodzieży w konkursach recytatorskich. Udział w życiu artystycznym miasta, wyjścia na spektakle, organizacja widowisk teatralnych oraz Wierszowania, Półnutą - Półgłosem.

Romskie zaduszki - zapraszamy w imieniu organizatorów
Data dodania: 31/10/2018

Kliknij, aby powiększyć plakat


Zapraszamy na Wierszowanie POECI WOLNOŚCI - turniej aktorski
Data dodania: 26/10/2018

Kliknij, aby powiększyć plakat


Casting uzupełniający do Teatru Form Muzycznych - zapraszamy!!!
Data dodania: 13/10/2018

Kliknij, aby zobaczyć szczegóły na podstronie Casting 2018-19

Kliknij, aby powiększyć plakatWniosek kandydata niepełnoletniego

Wniosek kandydata pełnoletniego


Casting do nowego projektu MDK - zapraszamy!!!
Data dodania: 21/09/2018

Kliknij, aby powiększyć plakat


Wniosek kandydata niepełnoletniego

Wniosek kandydata pełnoletniego


Autorzy i realizatorzy projektu

Kliknij, aby powiększyć informacjęKliknij, aby powiększyć informację
Kliknij, aby powiększyć informację


Kot i wszystko jasne - wystawa prac Ryszarda Dasiewicza
Data dodania: 11/08/2018

Kliknij, aby powiększyć plakat


Sukces podopiecznego i gratulacje dla Pana Aleksandra Smolińskiego
Data dodania: 12/06/2018

Kliknij, aby powiększyć plakat