Ta strona internetowa używa ciasteczek.
Koła zainteresowań

<< Powrót do listy sekcji

Grupa Fotograficzna ACZKOLWIEK
Godziny i miejsca zajęć
Dzień Godziny Miejsce
Czwartek, gr. 1 16:00-19:00 MDK, ul. Barlickiego 3, s. fotogr.
Piątek, gr. 2 16:00-19:45 MDK, ul. Barlickiego 3, s. fotogr.
InstruktorSebastian Michałuszek
GRUPA FOTOGRAFICZNA
ACZKOLWIEK

Grupa fotograficzna Aczkolwiek powstała we wrześniu 2007 jako koło fotograficzne Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Od samego początku przyświecał nam cel stworzenia dla młodzieży miejsca twórczego, podejmującego polemikę z tworzywem fotografii artystycznej. Stworzenia otwartego środowiska dla osób zaczynających przygodę ze światem obrazu fotograficznego.

Na cotygodniowych spotkaniach razem zgłębiamy tajniki fotografii analogowej i cyfrowej, otwarcie dyskutujemy na temat obserwacji rzeczywistości, delikatnej tkanki estetyki obrazu, wartości oraz problemów natury filozoficznej i socjologicznej. Uczymy się od największych mistrzów fotografii światowej- oczywiście nie bezpośrednio;), lecz za pośrednictwem pozostawionego dziedzictwa dorobku wielkich autorytetów.

Przy wszelkich okazjach staramy się doświadczać jak najwięcej, dlatego nie obce są nam większe imprezy oraz wystawy organizowane w zasięgu naszych możliwości komunikacyjnych.

W swoich pracach skupiamy się przede wszystkim na fotografii reportażowej i dokumentalnej oraz na zdjęciach studyjnych. Jako grupa „ACZKOLWIEK” mamy na koncie wiele sukcesów w konkursach fotograficznych, prace wychowanków zostają dostrzeżone min. na ogólnopolskich oraz regionalnych konkursach fotograficznych.

Pozdrawiam i serdecznie zapraszam do wspólnego tworzenia obrazu fotograficznego.

PROGRAM NAUCZANIA

1. Realizacja założeń programu edukacji artystycznej dzieci i młodzieży
2. Pojęcia z zakresu fotografii i terminologia z nimi związana
3. Wdrażanie do właściwej percepcji odbioru sztuk kreacji fotograficznej
4. Kształcenie umiejętności posługiwania się medium fotograficznym.

SPRAWY ORGANIZACYJNE
Zapisy dzieci do koła. Pogadanki nt. bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie Placówki i w pracowni fotograficznej. Pogadanki nt. bezpiecznego powrotu młodzieży z zajęć do domu. Pogadanki nt. zagrożeń wynikających z używania substancji odurzających(narkotyki, dopalacze, alkohol).

WPROWADZENIE DO FOTOGRAFII
Podstawy fotografii (fotografia cyfrowa i analogowa) - sprzęt, materiały fotograficzne. Środki wyrazu artystycznego w fotografii. Elementy estetyki w fotografii. Kompozycja - podstawy, złoty podział, mocne punkty, dynamika kadru. Historia fotografii. Światło w fotografii.

ĆWICZENIA WARSZTATOWE
Ekspozycja. Kontrola kontrastu Głębia ostrości, odległość.
System strefowy. Flash - urządzenia - pomiar, parametry błysku, balansowanie i mieszanie światła. Ciemnia analogowa - negatywowy i pozytywowy proces srebrowy. Ciemnia analogowa- techniki specjalne. Portret w świetle zastanym. Portret charakterystyczny i środowiskowy. Fotografia cyfrowa - podstawowe techniki edycji obrazu. Fotografia cyfrowa - zaawansowane techniki edycji obrazu. Czarno-biała ciemnia elektroniczna - bichromia itp. Ciemnia cyfrowa - Adobe Photoshop. Fotoreportaż i fotografia prasowa. Fotografia architektury. Pejzaż i fotografia natury. Fotografia wnętrz. Fotografia nocna. Ruch, dynamika, tempo w fotografii. Portret studyjny klasyczny - geometria, perspektywa, środki wyrazu, dynamika. Praca z modelem - psychologia, wizaż i stylizacja, korekta, retusz kosmetyczny i elektroniczny. Format RAW - negatyw cyfrowy. Przygotowanie fotografii do druku.

OCENA I SAMOOCENA
Ocena prac młodzieży, omówienie postępów pracy po każdych zajęciach, wprowadzanie kryteriów prac dobrych i złych; organizacja ekspozycji prac wychowanków w pracowni na terenie placówki i w mieście; udział w konkursach, wystawach; zwiedzanie wystaw i ekspozycji sztuki, wycieczki do muzeum; organizacja plenerów fotograficznych, realizacja drukarska najlepszych prac dzieci w formie kalendarzy, pocztówek, folderów, albumów.


Zapraszamy na naszego bloga - http://grupa-aczkolwiek.blogspot.com/ gdzie znajdziecie aktualne informację dotyczące grupy fotograficznej oraz naszych działań warsztatowych.

Zapraszamy również na stronę - http://portretgliwiczan.blogspot.com/ naszego wielkiego projektu fotograficznego "Portret gliwiczan" gdzie znaleźć można pokaźny dorobek całości projektu, który cały czas się rozwija. Znaleźć nas można również na facebook`u - http://www.facebook.com/grupafotograficznaaczkolwiek

Serdecznie zapraszam - Sebastian Michałuszek http://sebastianmichaluszek.blogspot.com/

Warsztaty Fotograficzne Grupy ACZKOLWIEK
Data dodania: 30/08/2018

Kliknij, aby powiększyć plakat