"SALAKE" to jeden z najbardziej utytułowanych folklorystycznych zespołów młodzieżowych w regionie, a nawet i w Polsce. Istnieje od 1990 roku oczątkowo działa przy SP 21 w Sośnicy a od 2008 roku w ramach koła MDK, w jego skład wchodzą także dorośli soliści i tancerze prezentujący mistrzowski poziom tańca oraz profesjonalne umiejętności sceniczne.
Zespół pracuje w dwóch grupach wiekowych zrzeszających młodzież i studentów.
Wszystkich, w przepięknych strojach możemy podziwiać na prestiżowych scenach Całej Polski.
Zespół gościł min w Filharmonii Opolskiej , Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku , Operze Krakowskiej , Operze Śląskiej w Bytomiu , Teatrze Ziemi Rybnickiej, Teatrze Małym w Tychach ,Teatrze Witkacego w Zakopanem , DMiT w Zabrzu oraz w wielu ośrodkach kultury na terenie całego kraju.
Formacja „Salake” na stałe współpracuje z zespołem Carrantuohill, laureatem Nagrody Fryderyka w kategorii Etno-Folk wykonującym min. tradycyjną muzykę celtycką.
Owocem tej współpracy jest udział w projektach :
„Serce za Serce „ dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof Zbigniewa Religi
„Zielona Wyspa Śląsk"
„Przystanek Woodstock”
„Festiwal Kultur Sari”
Wysoki poziom artystyczny Zespołu Form Tanecznych z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach potwierdza :
-wielokrotne zdobycie złotych medali w 4 kategoriach tanecznych na Mistrzostwach Polski International Dance Organization (ostatnie: kwiecień 2018 r )
-nominacji oraz Tytułu dla Najlepszego Zespołu podczas Ogólnopolskich Eliminacji na Mistrzostwa Świata Dance World Cup 2018 w Krakowie
-Brązowych Medali podczas Finału DWC 2018 w Hiszpanii Przyznanie przez Międzynarodową Radę Sztuki Tanecznej powołaną podczas DWC w 2010 r na Sardynii Nagrody dla Najlepszego Zespołu wśród złotych medalistów we wszystkich kategoriach tanecznych. Zespół Salake otrzymał wówczas złoty medal w kategorii TAP DANCE.
Warto wspomnieć iż Zespół Salake po raz pierwszy zdobył Tytuł Mistrza Świata w 2006 roku w Portugalii.
Tancerze zespołu współpracują stale dzieląc się swoim doświadczeniem z młodymi uczestnikami zajęć Akademii Tańca Salake, z której się wywodzą.
Nad Zespołem Form Tanecznych „Salake” patronat sprawuje Miasto Gliwice wspierając zespół w organizacji wyjazdów na Mistrzostwa.
Joanna Koćwin - choreograf, pedagog tańca, nauczyciel dyplomowany. Absolwentka Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Reżyser Teatru Dzieci i Młodzieży (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie). Absolwentka Akademii Pedagogicznej im Jana Długosza w Częstochowie na kierunku Integracja i Terapia przez sztukę. Dyplomowany menedżer Kultury (Akademia Ekonomiczna w Katowicach). Wykładowca na kursach szkoleniowych dla trenerów z zakresu metodyki tańca w Centrum Edukacji tanecznej i Choreograficznej w Opolu.
Uhonorowana nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty za osiagnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, oraz szczególne osiągnięcia w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.
Alicja Koćwin:
Dokumenty niezbędne do zapisu na zajęcia znajdują się TUTAJ