Ferie w mieście są ciekawe! Młodzieżowy Dom Kultury udowadnia to od wielu lat. W tym roku zajęcia odbywały się w innej formie niż zazwyczaj ale równie ciekawie. Zamiast zmieniać wielokrotnie pracownie i poznawać je po troszku, tym razem dzieciaki mogły wybrać spośród ciekawej oferty warsztatów tematycznych. Dzięki temu każdy mógł się skupić na tym, co najbardziej go interesuje, nauczyciele mieli możliwość stworzenia z uczestnikami poważniejszych niż zwykle i bardziej skomplikowanych projektów a do tego można było zachować maksimum ostrożności wobec zagrożenia związanego z trwającą pandemią.
"Zimowe granie i śpiewanie" to zajęcia, które skupiły miłośników wspólnego muzykowania. Panowie: Henryk Pilichowski, Wojciech Pieszka i Krzysztof Niewolik przewodzili rozśpiewanej grupie. Wspólnie muzykowali i śpiewali kolędy oraz piosenki o tematyce zimowej.
Uczestniczki zajęć "Na ludową nutę", z pomocą pań Danuty Ejmockiej i Zofii Dąbrowskiej, poznawały między innymi zwyczaje muzyczne i ciekawostki językowe. Podczas kolejnych spotkań uczyły się między innymi tańców ludowych i tworzyły inspirowaną nimi choreografię oraz projektowały gry pomocne w nauce gwary śląskiej.
"Ginące zawody" to warsztaty skoncentrowane wokół plastyki i rękodzieła. Poprzez wspólną pracę twórczą, uczestnicy zaznajamiali się z tradycjami i dawnym rzemiosłem. Zajęcia prowadziły panie: Ludmiła Karpacka i Małgorzata Różalska.
Zajęcia "Miasto marzeń" były okazją do zdobycia cennej wiedzy na temat urbanistyki i architektury. Wiadomości i umiejętności przekazywały panie: Małgorzata Nowotnik i Aleksandra Gajdek-Bialik.
„Gwarowe ferie z teledyskiem” to trzy dni wytężonej pracy by przygotować się wokalnie i tanecznie a następnie stworzyć teledysk. W pracy pomagali: pani Agata Niźnikiewicz, pani Danuta Waller i pan Sebastian Thiel.
Podobnie zajęcia „Robimy hita” skierowane do starszych dzieci. Prowadzili je: pani Joanna Koćwin, pan. Jakub Turkiewicz i Tadeusz Połomski.
Tradycyjnie odbyły się również zajęcia dla zaawansowanych, świadomie operujących głosem wokalistów. Warsztaty pod nazwą „Wokalnie-profesjonalnie” koncentrowały się na pracy z mikrofonem i w studiu nagrań a prowadziła je pani Dominika Płonka.
"Teatr żywego planu" to nie przelewki tylko praca na całego! Nie tylko trzeba było nauczyć się ról i postawy scenicznej - trzeba jeszcze samemu przygotować stroje i rekwizyty do spektaklu! Nie była to łatwa praca bo z założenia wolno było używać tylko papieru i krepiny. ntensywne próby i nerwy reżysera zaowocowały wspaniałym spektaklem:
Dzięki ciężkiej pracy pana Grzegorza Gutowskiego w studiu nagrań i pana Tadeusza Połomskiego w studiu filmowym, mamy możliwość podejrzeć efekty wielu z tych działań.
Poniżej warsztaty w obiektywie nauczycieli i uczestników: